Contacts
مدولار به معنی مقیاس و اندازه است که امروزه در قالب بندی فلزی بتن از مدولار به منظور ساخت محصولاتی که در قالب بندی بتن تنوع وکاربرد های بسیار گسترده ای دارند استفاده می شود قالب مدولار یک سیستم پراستفاده از سازه های بتنی می باشد که به علت قابلیت نصب شدن در مدل های مختلف، کاربرد بسیار گسترده ای دارد . قالب بتن بدلیل انعطاف پذیری به راحتی در تمام جهات قابل گسترش بوده و استفاده های متنوعی در اجرای کلیه سازه های بتنی از قبیل شالوده، ستون، دیوار، تیر، دال و … دارد و متشکل از قالب های مدولار، کنج های مدولار، پشت بند ها (لوله، سولجر و …)، اتصالات (گوه، انواع گیره، انواع بولت، انواع واشر و مهره) و شمع های حمایتی (جک های دو بازویی، جک های تلسکوپی و …) می باشد . قالب های مدولار

آشنایی با قالب مدولار

قطعات قالب های مدولار به سادگی قابل اتصال به یکدیگر بوده و تشکیل مدل های مخصوصی مثل مدل های دایره ای، متوازی الاضلاع، بیضی، منحنی و دایره می باشند. قالب مدولار طول قالب مدولار بتن ریزی دارای اندازه های ثابت 1، 1.5 و 2 متری هستند و در عرض متغیر و 9 سایز 10، 15، 20، 25، 30، 35، 40، 45 و 50 سانتی تولید می شوند . این قالب ها به طور کلی دارای 2 نوع قالب بتن مدولار تسمه ای جوشی و قالب مدولار قالب های فلزی مدولار بتن جهت اجرای قالب دیوار یکطرفه ، دیوار دو طرفه ، قالب ستون ، قالب فونداسیون و قالب سقف استفاده میشود. قالب مدولار بتنی قالب های مدولار بتن با تسمه جوشی در دو سایز استاندارد لبه 5 سانتی و لبه 6 سانتی و یا دوبل خم 5 سانی تولید میگردد و بنا بر نیاز پروژه ها ، یکی از این دو نوع تولید انتخاب می شود. که هر دو به منظور تحقق یک هدف طراحی و تولید می شوند. اجزای تشکیل دهنده یک قالب مدولار بتن ریزی دارای یک ورق رویه یا کف ، تسمه های تقویت کننده بصورت پشت بند و 4 عدد تسمه پانچ شده در لبه های قالب بتن و پیرامون آن می باشد که تمامی اجزاء از جنس فولاد هستند. تسمه های موجود در قالب بتن مدولار نه تنها نقش تقویت کننده را برعهده دارند ، بلکه سبب متصل کردن قطعات قالب و پشت بند ها به یکدیگر می شود. قالب های مدولار استفاده از قالب بتن مدولار چه مزیت هایی دارد؟ امروزه با توجه به ویژگی ها و مزایایی که قالب فلزی مدولار بتن دارد بطور گسترده در ساخت انواع سازه های بتنی اعم از ، فونداسیون ، ستون ، دیوار و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهمترین ویژگی های قالب مدولار بتن که باعث شده است استفاده از این قالب بتن در مقایسه با قالب های دیگر یک مزیت به شمار رود، این است که می توان قالب مدولار بتن را بارها مورد استفاده قرار داد و در صورت نگهداری درست ( عدم پرتاب از ارتفاع) می توان عمر مفید آن را تا حد قابل توجهی نیز افزایش داد. قالب مدولار بتن یکی دیگر از مزایای به کارگیری قالب بتن مدولار بتن، امکان استفاده از آن در ساخت و طراحی انواع گوناگونی از سازه های بتنی می باشد که این امر باعث می شود استفاده از این قالب تا حد زیادی سبب صرفه جویی در هزینه ها شود. علاوه بر موارد گفته شده، استفاده از این قالب باعث می شود که سرعت ساخت و ساز تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند و سازه های ساخته شده تناسب بسیار زیادی با شرایط اجتماعی و اقلیمی محیط داشته باشد

انواع قالب بتن

برای اولین بار از گچ به عنوان قالب بتن استفاده می شد اما با گذشت زمان قالب های بتنی از جنس چوب و سفال نیز به کار رفتند. امروزه قالب بتنی از مواد مختلفی ساخته می شوند که در ادامه با برخی از آنها آشنا می شویم.

قالب چوبی

قالب چوبی که بسیار رایج است، از الوار، تخته و همچنین نئوپان ضد رطوبت در محل اجرای پروژه ساخته می شود. از این نوع قالب بتنی در ساخت سازه های کوچک استفاده می شود.

قالب بتن چوبی

انعطاف پذیری بالایی داشته و برای مقاطع پیچیده کاربرد بیشتری دارند.

قالب فولادی

یکی از بادوام و محکم ترین قالب های بتنی است که  می توان آن را در حدود 2000 بار بتن ریزی استفاده کرد! معمولا بتن در طی شکل پذیری در این نوع قالب ها مشکلی پیدا نمی کند.

قالب بتن آلومینیومی

قالب آلومینیومی برای قالب‌بندی پیش ساخته به کار می روند.  استفاده قرار می‌گیرد. سبکی و مقاومت بالا موجب استقبال از این نوع قالب شده است. استفاده از قالب آلومینیمی بسیار ساده می باشد و نیاز چندانی به بولت مهاری ندارد.

قالب بتن منیزیومی

قالب منیزیومی در ابعاد مختلف ساخته می شود که مهمترین ویژگی آن، مقاومت در برابر حرارت، سبکی، مقاومت بالا در برابر وزن زیاد و سازگاری با محیط زیست است.

قالب صنعتی یا مدولار 

قالب صنعتی (مدولار) از چند قطعه پیش ساخته تشکیل می شود که چارچوب فلزی دارد و جداره داخلی آن از چوب، فولاد و آلومینیوم ساخته می‌شود. مزایای استفاده از این قالب سرعت سرهم کردن بالا و هزینه‌های عملیاتی پایین است.

قالب بتن پلاستیکی

قالب پلاستیکی در واقع نوعی قالب صنعتی است که برای ساخت سازه‌های بتنی با شکل‌های متنوع کاربرد دارند. این قالب ها در عین سبکی استحکام بالایی دارند که در طرح های انبوه سازی کم هزینه به کار می روند.

قالب بتن انعطاف پذیر

قالب انعطاف‌پذیر از ورق‌های الیافی بسیار مقاوم ساخته می شوند که امکان ساخت سازه های بهینه با معماری پیچیده را فراهم می کند. مصرف بتن با استفاده از این قالب ها کاهش پیدا می کنددر حالی که مقاومت سازه را کاهش نمی دهد. به همین جهت استفاده از این قالب ها بسیار اقتصادی می باشد. البته انواع دیگری از قالب بتن مانند قالب پارچه ای و قالب عایق نیز وجود دارند.