info@goharsazeh.ir

02166654123

میلگرد بستر چیست؟

از قدیم تا به امروز یکی از مهمترین مواردی که در ساخت هر بنایی لحاظ می شود، استحکام آن است. امروزه با استفاده از ابزارها و مصالح جدید به راحتی می توان استحکام ساختمان ها را افزایش داد. یکی از روش های اقتصادی و  مقرون به صرفه برای افزایش استحکام بنا به کار بردن میلگرد بستر است.

میلگرد بستر چیست

میلگرد فلزی می باشد که در ضخامت چهار میلی متری در بازار وجود دارد. این ابزار از جنس فولادی است که با فلز پوشش داده شده است تا در طول زمان بر اثر مجاورت با رطوبت فرسوده نشود. فلزی ضد زنگ می باشد و طول عمر بیشتری در مقایسه با آهن دارد.  همچنین میلگرد بستر معمولا به صورت روکش گالوانیزه شده یا رنگ شده آج دار و ساده ساخته می شود تا سطح تماس بیشتری را با بتن داشته باشد.

میلگرد بستر

تاریخچه استفاده از میلگرد بستر

 برای اولین بار این میلگرد در سال 1813 میلادی در آمریکا تولید و استفاده شد که به دلیل محبوبیت آن به سرعت در اروپا رواج پیدا کرد. در کشور ما استفاده از میلگرد بستر در سال 1392 به صورت رسمی در آیین نامه ساختمانی تدوین شد.

استفاده از میلگرد بستر

میلگرد بستر:

بابت مسلح کردن و مقاوم سازی دیوارهای پیرامون ساختمان و تیغه های داخلی از مفتول یا میلگرد بستر استفاده میشود که معمولا در فواصل هر 40 یا 60 سانتیمتر ارتفاع دیوار و به صورت افقی بین ملات تیغه کار گذاشته می شود.

میلگرد بستر

شرکتهای سازنده مفتول بستر از مفتول هایی با ضخامت 4 و 5 میلی متر بصورت نردبانی یا خرپایی ساخت و فروش میکنند و درصورتی که امکان تهیه از این نوع شرکتها نباشد قابل ساخت با میلگرد حرارتی 6 که در کارگاه هر ساختمان موجود است امکان پذیر میباشد و با ایجاد یک شابلون با دو میلگرد طولی و یک میلگرد عرضی در فواصل هر 40 سانت یک عدد بصورت نردبان جوشکاری کرده تا در دیوار های 10 ، 15 ، 20 سانتی به عنوان میلگرد جهت مقاوم سازی دیوارهای بیرونی و تیغه های داخلی استفاده گردد.

میلگرد بستر

اتصالات میلگرد به وال پست :

طبق پیوست ششم آئین نامه 2800 مقررات ملی ساختمان، اتصال وال پست به میلگرد بستر باید بصورت مفصلی انجام گردد و هیچگونه قیدی نباید مابین ستون و میلگرد ایجاد گردد ( نقطه اتصال سوراخ لوبیایی پانچ شده روی گیره مخصوص و قلاب و مفتول بستر باید اورلب دیوار شده و نصب گردد ).

میلگرد بستر و کاربرد آن

همچنین فاصله 3 سانتی که توسط یک عایق فوم مابین ستون ها و تیر ها با بلوک دیوار قرار گیرد، یک درصد ارتفاع دیواره با ارتفاع 3 متر محاسبه  گردیده و داخل گیره ی کشویی نصب شده و نهایتاً مفتول بستر در دو سر به وال پست یا وادار نصب و مسیر اتصال داده میشود.

اتصالات میلگرد بستر

محاسن نصب میلگرد یا مفتول بستر :

اتصال میلگرد به وادار یا وال پست عمودی باعث جلوگیری از فشار وارده از حرکت ستون در مواقع زلزله گردیده و فاصله 3 سانتی ما بین وادارها با ستون که با عایق پرشده است در هر سمت 3 سانتمتر برای حرکت ستونها فضا ایجاد شده تا موجب تخریب دیوارها در اثر حرکت خمشی ستونها در زمان زلزله  نشود.

محاسن نصب میلگرد بستر

مشخصات

  • از جنس مفتول می باشد که با روکش گالوانیزه یا روکش رنگ جهت جلوگیری از پوسیدگی
  • در ضخامت های 4 میلی متری تولید می شود
  • ضد فرسایش و محکم است
  • ظاهر آن آج دار است
  • ضد زنگ است

استفاده از میلگرد بستر  موجب استحکام دیوارها در برابر زلزله می شود. این وسیله نقش مهمی در اتصال دیوارها به سازه دارد تا بتواند در برابر نیروهای وارده مقاوم باشد.

مشخصات و نوع میلگرد بستر

نحوه اتصال میلگرد بستر با دیوار به صورت مستقیم است که باعث درگیری بیشتر میلگرد با مصالح و افزایش مقاومت کششی ملات می شود.

 یکی از دلایلی که باعث شده تا استفاده از میلگرد بستر جایگزین وال پست شود و مورد استقبال قرار گیرد، قیمت مناسب آن است. استفاده از این روش کمتر از 0.5 درصد هزینه های ساخت و ساز را شامل می شود که بسیار اقتصادی تر از روش های دیگر است.

میلگرد بستر

میلگرد بستر کجا استفاده می شود؟

وال پست کلافی است که برای انسجام بیشتر دیوار در طول های مختلف به کار میرود. این ابزار در واقع نقش نگهدارنده دیوار را بازی میکند و سبب پیوند دیوار با اسکلت و استحکام آن می شود. در حال حاضر میلگرد بستر به دلیل راحتی در نصب و سبک بودن جایگزین وال پست شده و باعث افزایش استحکام و انعطاف بیشتر دیوارها می گردد.

میلگرد بستر کجا استفاده می شود؟

تمامی دیوارها اعم از آجری، سفالی، باربر و غیر باربر بستر مناسبی برای استفاده از این نوع میلگرد هستند. این میلگردها بر اساس استانداردهای بین‌ المللی ASTM آمریکا، در ضخامت ۴ میلی متری تولید می شوند که با عرض ۱۱ و ۵ سانتی متر با روکش گالوانیزه در بازار به فروش می رسند. به طور کلی استفاده از این روش در سازه های آجری و سفالی که اشکالاتی در آنها دیده می شود، بسیار کاربردی و مفید است. به طوری که استحکام دیوارها را به طرز قابل توجهی افزایش می دهند.

میلگرد

مزایای استفاده

همانطور که گفته شد استفاده از میلگرد بستر برای افزایش استحکام و طول عمر می باشد که بسیار ارزان قیمت و اقتصادی نیز می باشد اما این ابزار مزایای دیگر ینیز دارد که عبارتند از:

راحتی نصب: استفاده از میلگرد بستر با ظاهر ساده ای که دارد کار راحت و سریعی است. این محصول از جنس مفتول است که به یکدیگر متصل شده اند و به راحتی بر روی سطح دیوار قابل استفاده می باشد.

اجزای میلگرد بستر

محکم کردن دیوار: استفاده از این مخحصول نه تنها باعث استحکام بالای بنا می شود بلکه باعث می شود نیروهای برشی دیوار به سازه منتقل نشود و آن را در برابر فشارهای حاصل از زلزله مقاوم تر کند. همچنین باعث افزایش مقاومت کششی ملات شده و سبب یکپارچگی اجزای دیوارها می شود.

ارزان و اقتصادی: هزینه استفاده از این روش بسیار ارزانتر از سایر روش های مقاوم سازی بنا می باشد و فقط نیم درصد هزینه ساخت را دربرمی گیرد اما می تواند تا 70 درصد از خسارات مالی به ساختمان جلوگیری کند.

فواید استفاده از میلگرد بستر

قابل استفاده در انواع دیوارها: از این محصول می توان در انواع دیوارهای بنایی مانند (بلوک های سیمانی، سفال، آجر فشاری، لیکا، هبلکس،  بلوک های ACC و ….) باربر و غیر باربر استفاده کرد.

یکنواخت شدن پلاستر دیوار: با توجه به مخفی بودن میلگرد بستر در ملات تاثیری در ظاهر کار و  نازک کاری ندارد و موجب کاهش ضخامت پلاستر دیوار می گردد.

اطلاعات تماس

شماره های تماس:

150 54 666 021- 123 54 666 021

شماره همراه:

513 25 24 0912 – 32 72 409 0912

نشانی دفتر:  تهران، چهارراه یافت آباد، بلوار معلم، ابتدای خیابان کرمانی و کوچه یدالهی، پلاک20

نشانی کارگاه: اسلامشهر، شهرک ایرین انتهای خیابان درختی

نشانی انبار: آیت اله سعیدی، نعمت آباد

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت گوهرسازه محفوظ است .