کانکس ( به انگلیسی Conex ) سازه‌ای است که بیشتر به منظور اسکان موقت معمولا به صورت پیش ساخته تولید، و به محل مورد نظر انتقال داده می‌شود و در بعضی از موارد نیز قطعات آن را در محل مورد نظر مونتاژ می‌کنند. به عبارتی دیگر، کانکس یک کمپ فلزی است که از انسان و وسایلش در مقابل عوامل محیطی مثل باد و باران و گرما و سرما و … محافظت می‌کند. اگر چه به عنوان یک محل موقتی برای اسکان موقت از آن استفاده می‌شود اما در مواقعی برای مقاصد بلندمدت نیز از این سازه‌ها استفاده می‌شود.

کاربرد کانکس

کاربرد کانکس بسیار زیاد و متنوع می‌باشد. درواقع این سازه یکی از پرکاربرد‌ترین سازه‌هاست.  در ابتدا برای استفاده به عنوان سکونت موقت ساخته می‌شد و با گذشت زمان کاربردهای دیگری مانند فروشگاهی و خدمات شهری نیز به آن اضافه شد که باعث استقبال مشتریان از آن و در نتیجه رشد صنعت این سازه در همه جای جهان از جمله کشور ما گردید.

انواع کانکس

کانکس اداری

کانکس اداری یکی از انواع مختلف کانکس می‌باشد که برای دفتر کار مدیران، مهندسان، کارمندان ادارات دولتی یا خصوصی مانند دانشگاه و … کارآمد است و می‌توان آنها را در ابعاد مختلف کوچک و بزگ و یک طبقه و دو طبقه و … و با امکاناتی مانند سیم‌کشی برق، تلفن، اینترنت و …. طراحی کرد و ساخت.

کانکس کارگاهی

کانکس کارگاهی  کانکسی است با ابعاد و اندازه‌های متفاوت که برای اسکان نیروی کار در کارگاه‌های ساختمانی و دفاتر اداری برای مهندسین پروژه، با حداقل هزینه و در کم‌ترین زمان، ساخته می‌شود.

کانکس مسکونی

کانکس مسکونی سازه‌ای است که کاربری مسکونی و کارکردی مشابه با کارکرد ساختمان دارد یعنی در هر دو امکان سکونت فراهم شده است اما از نظر ویژگی و قابلیت با دیگر سازه‌ها تفاوت‌های زیادی دارد.

کانکس دوقلو

کانکس دو قلو معمولا برای زمانی ساخته می شود که به صورت یک تکه قابل اجرا  نبوده یا ابعاد کانکس به طور یکجا قابل حمل نمی‌باشد.

کانکس پانلی یا ساندویچ پانل

کانکس ساندویچ پانل یکی از کاربردی‌ترین و ایده‌آل‌ترین سازه‌های پیش ساخته است که در ساخت آن از ساندویچ پانل استفاده می شود. عایق‌های صوتی و حرارتی بسیار خوبی هستند و در برابر عوامل جوی، محیطی و بعضی نیروهای مخرب دیگر، مقاومت بسیار بالایی دارند. این نوع سازه‌ انتخاب بسیار خوبی است برای مناطقی که آب و هوای مرطوب و بارانی دارند.

ساختمان پیش ساخته

ساختمان پیش ساخته، ساختمانی است که قطعات آن بر اساس اندازه‌ی استاندارد در کارخانه ساخته و پس از تولید به محل نصب فرستاده و در آنجا مونتاژ می‌شوند. به همه‌ی انواع مختلف آن‌ها، مانند ویلای پیش ساخته، خانه‌ی پیش ساخته‌ی مسکونی، اقامتگاه کارگری پیش ساخته و … ساختمان پیش ساخته شده گفته می‌شود.

کانکس ویلایی

کانکس ویلایی بیشتر در مناطقی مانند لواسانات و شهرهای خوش آب و هوا کاربرد دارد. مانند یک خانه‌ی مجهز اتاق‌های زیاد و سرویس بهداشتی دارد که البته بسته به ابعادش، امکانات داخلی آن متغییر می‌باشد.

کانکس سرایداری

کانکس سرایداری برای برای سکونت و استقرار نگهبان مجتمع‌های مسکونی و یا اداری که به یک سرایدار یا نگهبان دائمی نیاز دارند استفاده می‌شود و معمولا در حیاط یا پارکینگ مجتمع قرار می‌گیرد.

 کانکس فروشگاهی

 کانکس فروشگاهی معمولا برای فروش محصولات مختلف فرهنگی و روزنامه‌های مطبوعاتی در تقاطع های پر رفت و استفاده می شود. ابعاد کوچک، کرکره‌های برقی و نورپردازی برای روشنایی در شب از ویژگی‌های بارز کانکس فروشگاهی می‌باشد.

کانکس مخابراتی

کانکس مخابراتی برای قرارگیری تجهیزات مخابراتی مانند دکل‌ها‌ی مخابراتی و اینترنتی تولید و در ایستگاه‌های بین شهری شرکت راه‌آهن، ایستگاه های مخابراتی تلفن سیار BTS، فرستنده‌های رادیویی و بیسیم  و یا شرکت‌های برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کانکس سرویس بهداشتی

کانکس سرویس بهداشتی یک کانکس کوچک است که به منظور فراهم نمودن تجهیزات و امکانت بهداشتی، یک توالت یا حمام دارد. کانکس سرویس بهداشتی مشترک یعنی هم حمام و هم توالت دارد. این نوع کانکس، معمولا سیستم برق‌کشی و لوله‌کشی روکار، روشویی و آینه، فن تهویه هوا، فلاشتانک و مخزن مایع دستشویی دارد و در دو نوع ثابت و متحرک ساخته می‌شوند.

کانکس پلیس

کانکس پلیس، بنایی است برای استقرار شبانه‌روزی نیروهای نیروی انتظامی در کمترین زمان. انواع کانکس پلیس به صورت ثابت، سیار و ضد گلوله می‌باشد که هر نوع بر اساس نیاز حوزه‌ی نیروی انتظامی مد نظر ساخته می‌شود. 

 

کانکس بازیافت

کانکس بازیافت سازه‌ای است که برای جمع‌آوری زباله‌های خشک مانند کاغذ، کتاب، دفتر، روزنامه، مجله و همچنین پسماندهای خشک دیگری مانند انواع فلزات، پلاستیک، نان خشک، و…  تولید و در سطح شهر مستقر می‌شود تا این زباله‌ها پس از تفکیک دوباره بازیافت به مرحله تولید برگردانده شود.

کانکس کامپوزیت

کانکس کامپوزیت نوعی کانکس است که به خاطر نمای بیرونی آن که از جنس کامپوزیت است اینگونه نام گذاری شده است. کاربردهای گوناگونی در سطح شهرها دارد نظیر نگهبانی، عابربانک، باجه‌های بلیط فروشی، ایستگاه‌هایی مانند اجاره دوچرخه و موتور و حتی گاهی متقاضیان کانکس فروشگاهی جهت نمای کانکس خود از این نما استفاده می کنند. به علت نمای زیبا و شیک کامپوزیت آلومینیمی این سازه جزو المان‌ های شهری به شمار می‌رود.

کانکس چرخدار و ثابت

کانکس چرخدار را می‌توان در همان محل استقرارش جابجا کرد. معمولا برای کاربری‌هایی که نیاز به جابجایی‌های زیاد دارند مانند ایستگاه‌های سیار پلیس راه استفاده می‌شود. کانکس ثابت، پس از استقرار در یک محل، در همان محل خود ثابت می‌ماند.  

 

خرید | فروش | سفارش | ساخت | تولید کانکس

تولید کانکس و ساختمان های پیش ساخته در شرکت گوهرسازه به بیش از 20 سال سابقه مطابق با استانداردهای روز و بین المللی و در ابعاد مختلف با امکانات لوکس می‌رسد. گروه صنعتی کانکس سازی گوهرسازه آماده‌ی پذیرش سفارشات و انجام پروژه‌ها در زمینه‌های مختلف و تخصصی می‌باشد.

قیمت کانکس

قیمت کانکس به دلیل تنوع کانکس‌ها، نوسان قیمت روز فلزات و مواد اولیه‌ی ساخت آنها نوسان دارد بنابراین برای اطلاع از قیمت‌های روز کانکس با ما تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی نمایند.
قیمت کانکس در ابعاد مختلف (با فرض یکسان بودن متریال و تجهیزات) متفاوت است مثلا قیمت کانکس ویلایی 100 متری نسبت به قیمت کانکس 70 متری بیشتر است و یا قیمت کانکس 15 متری با قیمت کانکس 2 در 2 کاملا متفاوت است.
قیمت کانکس پیشرفته و کانکس زیستی و کانکس باغی با هم تفاوت های زیادی دارد.

واحد اندازه گیری کانکس

واحد اندازه گیری کانکس دقیقا مثل هر بنای دیگری بر اساس متر مربع بوده با این تفاوت که در سازه های پیش ساخته اندازه ها از خارج سازه  اندازه گیری می‌شود. فضای داخلی با کسر ضخامت دیواره ها قابل به آسانی مشخص می‌شود.

واحد شمارش کانکس

واحد شمارش کانکس در بین افراد عامه عدد و در موارد فنی مهندسی، دستگاه می باشد. واحد دیگری به نام چشمه نیز برای کانکس سرویس بهداشتی و حمام استفاده می‌شود.

مزایای کانکس

مزایای کانکس به طور کلی صرفه جویی زمان و هزینه ها است اما مزایایی دیگری نیز دارد که به آنها اشاره می‌کنیم:

سرعت در ساخت: چون برای ساخت آنها از متریال پیش ساخته استفاده می‌شود سرعت ساخت و مونتاژ آنها  نسبت به روش‌های سنتی ساختمان سازی بسیار بیشتر است و سرعت زیاد منجر به بازگشت سریع‌تر سرمایه و صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها می‌شود.

ایمنی و مقاومت در برابر زلزله: استفاده از تکنیک پیش ساختگی و مصالح سبک موجب مقاومت زیاد این سازه ها در برابر زلزله شده و از طرفی چگالی کمتر این سازه‌ها (مانند ساندویچ پانل) نسبت به مصالح ساختمانی مثل بتن و سیمان و آجر و … باعث می‌شود که هنگام زلزله، در صورت تخریب این سازه‌ها،  آوار آن برای انسان خطرناک نباشد.

عایق حرارتی: از آنجا که در دیواره‌های کانکس از عایق‌های مناسب استفاده می‌شود اتلاف انرژی در آنها به حداقل رسیده و می‌توان از آنها در مناطق خیلی سرد و یا خیلی گرم استفاده کرد.

قابلیت جابجایی: جابه جایی آسان یک سازه یا خانه پیش ساخته مزیت بسیار خوبی است به ویژه در کارگاه های ساختمانی و عمرانی که پس از اتمام پروژه امکان انتقال سریع سازه‌ها جهت تجهیز کارگاه جدید به محل دیگری به راحتی انجام‌پذیر است.

قابلیت ذخیره سازی: می‌توان تعداد انبوهی از این سازه‌ها را تولید کرد و برای مواقع اضطراری مانند وقوع بحران‌هایی مانند زلزله و سیل در محلی دپو کرد تا در صورت نیاز آنها را در زمان کوتاهی برای اسکان موقت آسیب دیدگان حادثه در اختیار مردم قرار داد.

تنوع در طرح برای کاربری‌های مختلف: در طراحی کانکس، می‌توان هر سازه را کاملا با نوع استفاده‌ای که دارد هماهنگ طراحی کرد که بیشترین بازدهی را داشته باشد.

سازگاری با محیط زیست: ساخت و استقرار این سازه‌های پیش‌ساخته بر خلاف ساختمان‌سازی سنتی نیازی به کندن زمین و جابجایی خاک ندارد و کمترین تخریب را به محیط زیست وارد می‌کنند.

ویژگی‌ها و مشخصات فنی کانکس

بیشتر مردم تصور می‌کنند که کانکس‌ها چهاردیواری آهنی هستند اما اینطور نیست:

کانکس به طور کلی از دو بخش مجزا تشکیل شده است:

  1. اسکلت و شاسی
  2. پوشش بدنه و سقف

شاسی و اسکلت کانکس

در اکثر روش‌های ساخت کانکس، شاسی کف با تیر آهن و اسکلت فلزی ساخته می‌شود که بنا به ابعاد و نوع درجه کیفی ضخامت‌ها، انواع متفاوتی از آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اکثر موارد اتصالات نیز به صورت جوش ممتد می‌باشد ولیدر صورت لزوم، قابلیت روش پیچ و مهره نیز برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

پوشش بدنه و سقف کانکس

پوشش بدنه و سقف کانکس از مصالح مختلفی مانند پانل‌های پیش ساخته، ورق های فولادی گالوانیزه شده، چوب، فایبرگلاس تولید می‌شود و از آنجا که هرکدام ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند و همچنین از لحاظ هزینه نیز با یکدیگر تفاوت دارند، مشتریان کانکس در هنگام سفارش محصول، می‌توانند خود مصالح را انتخاب کنند.  

کانکس فروشی | اجاره ای

شرکت گوهرسازه تولید کننده و سازنده‌ی انواع کانکس می‌باشد و فقط در زمینه کانکس فروشی فعالیت می‌کند برای کانکس اجاره‌ای می‌توانید از شرکت‌های دیگر کمک بگیرید.