خاموت درواقع میلگردهای فولادی هستند که آنها را با دستگاه مخصوص خم می‌کنند و با خم کردن به صورت حلقه‌ های بسته در می‌آورند و به صورت یک قاب برای نگهداری میلگردهای اصلی در بتن به کار می‌گیرند.

تیرها و ستون‌های اصلی ساختمان از جنس بتن هستند که درون این بتن میلگردهایی قرار دارد خاموت ها به‌عنوان آرماتور برای استحکام و شکل دهی بتن و تقویت تیرها و ستون سازه به دور میلگردها قرار می‌گیرند.

خاموت با نگهداری عرضی میلگردهای موجود در بتن تیرها در هنگام زلزله از تغییر حالت تیر و ستون جلوگیری به عمل می‌آورد و در نهایت مانع ریزش سازه می‌شود.

خاموت که نام های دیگری مثل فولاد عرضی، فولاد مرجان و فولاد برشی قائم نیز دارد با توجه به کاربردش به شکل‌های مربع، مستطیل، مدور، چندضلعی و خاموت U شکل تولید و استفاده می‌شود.

نقش خاموت در سازه

در هنگام وقوع زلزله، تنش های مورب به تیرها و ستون های بتنی مسلح، به شکل مجموع دو نیروی فشاری و کششی وارد می‌شود. نیروی کششی توسط میلگردهای موجود در بتن مهار می‌شود اما نیروی فشاری می‌تواند باعث متلاشی شدن و تخریب بتن شود که با وجود خاموت های عرضی این تنش به خاموت منتقل شده و مهار می‌شود.

 

خاموت

مقایسه خاموت و میلگرد بستر

خاموت در واقع از میلگردها محافظت می‌کند ولی میلگرد بستر که در دو نوع خرپایی و نردبانی موجود است از دیوار محافظت می‌کند. و هیچ کدام نمی‌تواند جای دیگری را بگیرد زیرا دو عملکرد متفاوت دارند ولی هدف نهایی هر دو مقاومت ساختمان در برابر زلزله و ریزش بناهاست.

 مقایسه خاموت و وال پست

وال پست نقش محافظت از دیوارها را دارد و هدف هر دوی این المان ها محافظت از ساختمان در برابر زلزله است.

برای خرید والپست، میلگرد بستر و انواع قالب بتن سایت گوهرسازه را مشاهده بفرمایید، همچنین گوهرسازه از سراسر کشور نمایندگی فعال می‌پذیرد که شرایط اعطای نمایندگی به طور مفصل در سایت درج شده است.

سیم آرماتوربندی

اتصال خاموت به میلگردهای اصلی با المانی از جنس مفتول‌های نازک و نرم فولادی که قطری حدود ۱٫۵ تا ۲ میلی‌متر دارند انجام می‌شود که به این المان سیم آرماتوربندی گویند.

انواع خاموت چیست؟

خاموت انواع مختلفی مانند خاموت سنتی، معمولی، مارپیچ، سلولار و ربات دارد که در این بخش از مقاله به بررسی هر کدام می‌پردازیم:

خاموت سنتی یا ساده

خاموت سنتی میلگردی مربعی است با زاویه خم 90 درجه و از آنجا که با کمک دست و اهرم ساخته می‌شود به ان خاموت سنتی گویند.

خاموت مهندسی

خاموت های معمولی شکل های مختلفی دارند با خم 45 یا 135 درجه که شکل و اندازه‌ی خاموت‌های معمولی قابل تغییر می‌باشد.

خاموت مارپیج

خاموت‌های مارپیچ اندازه‌های متغیری دارند و با دستگاه CNC ساخته می‌شوند. استفاده از خاموت مارپیچ در اطراف ستون یا تیر بتنی باعث کاهش هزینه‌های ساخت می‌شود.

خاموت سلولار یا مدور

خاموت سلولار از جدیدترین انواع خاموت ها  و به شکل حلقه های بسته می‌باشند که نسبت به خاموت‌های دیگر استحکام بیشتری برای بتن به ارمغان می‌آورد و قابل استفاده برای تمام اعضای سازه است.

خاموت ربات

خاموت ربات با کمک دستگاه CNC ساخته می‌شوند و از یک سمت مربعی شکلند.

خاموت ها از نظر شکل ظاهری مقطع، به دو نوع تنگ بسته و تنگ باز تقسیم می‌شوند.

خاموت تنگ بسته

خاموت های تنگ بسته که با نام خاموت حلقه بسته نیزشناخته می‌شوند اغلب برای مقابله با نیروهای پیچشی به کار می‌روند. برای مقاومت بیشتر در مقابل نیروهای وارده بخش انتهایی خاموت تنگ بسته، باید حداقل 135 درجه خم شود.

خاموت تنگ باز

خاموت تنگ باز که با نام خاموت حلقه باز نیز شناخته می‌شود برای مقابله با نیروی برشی به کار می‌رود، سطح مقطع باز دارد و در سه شکل قلاب یا تک شاخه، رکابی یا دو شاخه و چند شاخه موجود می‌باشد. خاموت u شکل یا رکابی، از نوع خاموت های تنگ باز است.

نکات اجرایی خاموت

  • هنگام اجرای خاموت‌ حداقل فاصله بین خاموت‌ها ۲۰ سانتی‌متر باشد.
  • خاموت ها با سیم آرماتوربندی به میلگردهای طولی متصل شوند.
  • در دمای کمتر از ۵ درجه سانتی‌گراد، آرماتورها خم نشوند.
  • خم کردن مجدد آرماتورها باید به صورت سرد و با دستگاه مکانیکی انجام شود.

مقررات ملی ساختمان برای خاموت

  • طول ناحیه ی بحرانی نباید کمتر از   ارتفاع آزاد ستون باشد. نباید کمتر از ضلع بزرگتر مقطع مستطیل شکل ستون باشد. نباید کمتر از قطر ستون باشد. نباید کمتر از 450 میلی‌متر باشد.
  • اگر خاموت از وع خاموت بسته باشد، لازم است که فاصله ی خاموت ها در ناحیه بحرانی؛ کمتر از 24 برابر قطر خاموت باشد. از 8 برابر قطر کوچک‌ترین میلگرد طولی ستون نیز کمتر باشد. کمتر از نصف کوچکترین ضلع مقطع ستون باشد و همچنین از 300 میلی‌متر نیزکمتر باشد.
  • فاصله ی خاموت ها در دیگر نقاط اعضای فشاری، حداکثر 36 برابر قطرخاموت میلگرد خاموت باشد و بیشتر نشود. از 12 برابر قطر کوچکترین میلگرد طولی بیشنر نشود. حداکثر 250 میلی‌متر باشد و بیشتر نباشد. از کوچکترین بعد عضو فشاری بیشتر نشود.

مقایسه جنس میلگرد و خاموت

جنس میلگرد معمولا از فولاد است و خاموت ها از میلگرد ساخته می‌شوند به ویژه از میلگردهای آجدار فولادی کربن.

مقایسه کارکرد و نقش میلگرد و خاموت

نقش میلگردها در ساختمان سازی این است که از جمع شدگی و ترک در بتن ممانعت به عمل می‌آورند، نیروهای برشی و لنگرهای منفی در تکیه‌گاه‌های تیر را متحمل می‌شوند و اینکه آماتورهای عمودی یا طولی در بتن ریزی دیوارها و دال‌ها و یا میان دو سفره آماتور را در یک راستا قرار می‌دهند.

نقش خاموت‌ها در ساختمان سازی این موارد است: بهبود شکل پذیری ستون‌ها، ممانعت از حرکت آرماتور اصلی در حین عملیات بتن ریزی، نگهداری میله‌های طولی در حین ساخت، بهبود عملکرد میلگرد تقویت کننده‌ی ستون، افزایش مقاومت فشاری ستون.

قیمت روز خاموت

به دلیل شرایط اقتصادی ایران و نوسانات قیمت‌ها در بازار آهن، ممکن است هنگام مطالعه این مقاله قیمت ها ثابت نمانده باشد و بنابراین برای اطلاع از قیمت‌های روز، بهترین راه تماس تلفنی با شرکت‌های تولید کننده خاموت می‌باشد.

با جستجو در گوگل می‌توانید به سایت و شماره‌های شرکت‌های متعددی دست یابید.

خاموت سلولار
خاموت ربات
خاموت ساده | مارپیچ

Write a Reply or Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *